Kocaali İlçe Tanıtımı

kocaali

Kocaali İlçe Tanıtımı

Sakarya Kocaali ilçesi kökleri Osmanlı’ya kadar olan bir ilçedir. 1954 senesine kadar Karasu ilçesine bağlı olarak varlığını sürdürmüştür.

Kocaali ilçesi 1954 senesine kadar bucak olarak varlığını sürdürmüştür. Kocaali ilçesi belediye teşkilatı kurulmasından yirmi sene sonra ilçe olarak kayıtlara geçmiştir. Akçakoca, Hendek ilçelerine komşu durumdadır. Sakarya’nın kuzeyinde bulunan ilçe, yöresel ürünleriyle dikkat çekmektedir.

Kocaali Nüfusu 2022

Güncel verilere göre Kocaali nüfusunun yazları 40,000’e ulaştığı bilinmektedir. Sahil kenarı olması nedeniyle turistik değeri de olan ilçede yıllara göre nüfus yoğunluğu da değişmektedir. Yaz ve sonbahar başlangıcı dönemlerinde daha sıklaşan bir nüfusu normalde 22 bin civarındadır.

Kocaali İlçesi İsmini Nereden Alıyor?

Kocaali ilçesi ismini salgın hastalıklar sırasında mücadele veren bir kişinin ismiyle ilişkilendirilmektedir. Ali isimli birisinin göçten gelen salgınlara destek vermesi nedeniyle bu ismi aldığı tahmin edilmektedir. Bilgi resmi verilere dayanmamakla beraber Ali ismindeki kişinin fiziksel olarak iri yapıda olduğu bilinmektedir.

Kocaali Tarihi

Kocaali ilçesinin tarihine bakıldığında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne gelene kadar birçok kere isim değişikliğine uğradığı görülmektedir. Bağlı olduğu yerler bakımından da birçok değişikliğe uğrayan Kocaali tarihi sürecinde birçok salgının olduğu da biliniyor.

Ceherköy ismiyle Osmanlı Devleti’nde yer alan Kocaali bu ismi 1987 senesinde almıştır. Karasu’ya bağlı olan bu ilçe göçlerden dolayı sıkça mağdur duruma düşmüştür. Günümüzde bu göçe bağlı salgınların etkileri çok da kendini belli etmemektedir.

Kocaali İlçesi’nde Ne Yenir?

Kocaali ilçesinde yöresel kahvaltı yapılabilecek birçok alan bulunabilir.  Dut ağaçlarının bolca olduğu yeşillik alanlardan taze olarak toplanan dutlar misafirlere ikram edilmektedir. Ev yapımı ekmekler evlerde ve restoranlarda sıkça görülen diğer önemli bir seçenektir.

Mor erik ağaçlarının bolca olduğu Kocaali’de doğal meyve suları ve bolca mısır közlemesi üretilmektedir. Kurutulmuş sebze ve meyvelerin de bolca olduğu bir ilçedir. Doğal beslenme şekillerinin benimsendiği sıkça görülen bir durumdur.

En Çok Fındık Ağacı Olan Sakarya İlçesi

Batı Karadeniz’de olması nedeniyle fındık ağacı bakımından zengin Kocaali ilçesinde bolca çiğ fındık görebilirsiniz. Sakarya ilçeleri arasından bu özellikleriyle ayrılan Kocaali, ziyaretçilerin de dikkatini çekmektedir.

Melen Çayı Önemi Nedir?

Sakarya ilçesinde turistik rafting yerleri arasında bulunan Kocaali heyecanlı bir tatil isteyenler için de avantaj sağlayacaktır. Melen Çayı üzerinde rafting alanı sunan bu yer, regülatör sistemiyle de meşhurdur.  Melen Çayı suyunun içme suyu olarak kullanılması için önemli bir alt yapı çalışması sağlanmıştır. Melen Barajı yapılarak elektrik üretim yanında içme suyu açısından da önemli bir artı sağlanmıştır. 

Kocaali İklim Özellikleri Nedir?

Kocaali Batı Karadeniz Bölgesi’nde bir ilçe olarak tipik Karadeniz iklimi özelliklerini göstertmektedir.  Hemen her mevsim yağış alan bu bölge rüzgarlı hafif sert geçişli bir yapıdadır. Yaz aylarında yayla turizminin sıkça görülmesi serin havalardan kaynaklanmaktadır.

Kocaali Sahil Özellikleri

Kum plajıyla meşhur Kocaali ilçesinde 14 km uzunluğunda bir sahil görülebilmektedir. Geniş bir sahil görülen ilçe kıyıları en güzel tatil yerleri arasında yer almaktadır.

Kocaali Nasıl Bir Yer?

Sakin ve doğal bir tatil arayanlar için Kocaali ilçesi son derece konforlu olacaktır. Tatil dışında dinlenmek ve yaşamak için de ideal bir yer olduğu görülebilmektedir. Nüfusu çok kalabalık olmayan ilçede ekonomik açıdan uygun bir şekilde yaşamak mümkün olacaktır. Serin iklim seven kişiler için tercih nedeni olabilecek bir yerdir.

Kocaali’de Yazlık Alınır mı?

Birçok kişi yazlık tercihlerini Kocaali ilçesinden yapmaktadır. Serin bir sahil ilçesi arayanlar için doğal güzelliklerle dolu bu alanda yazlık alabilir ve uzun süre yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Gelişmekte olan ilçeler arasındaki bu yer her sezonda daha fazla dikkat çekmektedir.

Kocaali Köyleri & Mahalleleri

Sakarya Kocaali mahalleleri arasında Açmabaşı, Alandere, Aydoğan, Bezirgan öne çıkanlar arasındadır. Kocaali mahallelerinin nüfus özellikleri değişebilmekte ve her geçen gün yenileri eklenmektedir. Nerede konaklamak isteniyorsa mahalle özelliklerine göre bir hazırlık aşaması sürdürülebilir. Kocaali’de satılık arsalar hakkında bilgi edinmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kocaali Önemli Yerleri

Kocaali ilçesinde birçok yerde birbirinden güzel gezilecek alan bulunabilir. Yerli ve yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği yerler:

  • Kocaali Belediyesi Alparslan Türkeş Parkı
  • Kocaali Kadınlar Plajı
  • Bahçem Park
  • Kocaali Maden Deresi
  • Yunus Emre Parkı
  • Melenağzı Plajı
  • Paşalar Plajı gezilecek yerler arasında sıralanabilir. Sakarya’da doğası güzel tatil yerleri için Kocaali gezilecek yerler arayışınızda etkili seçenekler arasındadır.

Kocaali Belediyesi : https://www.kocaali.bel.tr/

0507 436 3039
Whatsapp